Toczenie CNC

Toczenie to metoda, która polega na skrawaniu materiału obracającego się wokół własnej osi. Proces toczenia odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego narzędzia skrawającego, które jest w stanie oddzielić część materiału w taki sposób, aby powstała docelowy kształt. Toczenie CNC to obróbka metali, która odbywa się przy wykorzystaniu tokarki CNC. Technologia umożliwia obrabianie różnych gatunków metali. Inaczej niż w przypadku frezowania CNC, obrabiany przedmiot jest w ruchu.

Wykorzystanie tokarek CNC znacznie usprawnia i przyspiesza sam proces skrawania. Możliwość sterowania komputerowego umożliwia zaprogramowanie parametrów, które pozwolą uzyskać pożądany kształt. Powstały element jest precyzyjnie wykończony, dzięki czemu spełnia oczekiwane funkcje.

Zastosowanie metody toczenia jest dziś bardziej znaczące i większe. Wykorzystuje się je w wielu branżach, takich jak: produkcja przemysłowa, rolnictwo, motoryzacja czy meblarstwo.

Na czym polega toczenie CNC – proces działania

Toczenie CNC jest metodą niezwykle precyzyjną i w pełni zautomatyzowaną. Skrawanie powierzchni materiału odbywa się za pomocą ostrych noży tokarskich, które pracują w ruchu liniowym. Umieszczony w tokarce przedmiot zostaje wprawiony w ruch, a ostrza noży skrawają jego zewnętrzną warstwę zgodnie z zaprogramowanymi parametrami. Warto zaznaczyć, że obróbka skrawaniem przy wykorzystaniu technologii toczenia CNC pozwala na sprawne i precyzyjne wytwarzanie również całych serii identycznych elementów.

Toczenie a frezowanie CNC. Co odróżnia te dwie metody? Podczas toczenia CNC, inaczej niż w przypadku frezowania CNC, obrabiany przedmiot jest w ruchu. W tokarkach wykorzystywane są narzędzia o jednym ostrzu, natomiast we frezarkach narzędzia mają zwykle wiele ostrzy. Oprócz tego toczenie CNC produkuje długie wióry, a frezowanie CNC wióry krótkie i podzielne.

Rodzaje toczenia CNC

Toczenie CNC można podzielić na kilka rodzajów. Należą do nich m.in.:

  • toczenie wzdłużne  – nóż wykonuje ruch posuwowy równolegle do powierzchni skrawanego elementu;
  • toczenie poprzeczne – nóż wykonuje ruch posuwowy prostopadle do powierzchni skrawanego elementu;
  • toczenie kształtowe – stosuje się różne głębokości, posuwy i prędkość skrawania;
  • toczenie profilowe – pozwala uzyskać stożki, baryłki i inne krzywizny;
  • toczenie kopiowe – nóż ustawia się w taki sposób, by obrabiany elementem był kopią odpowiedniego wzornika;
  • toczenie zgrubne – duże wcięcia noża tokarskiego w obrabianym materiale;
  • toczenie wykańczające – skrawanie o niewielkiej głębokości, końcowa obróbka metali.

Jakie materiały można obrabiać poprzez toczenie CNC

Technologii toczenia CNC jest procesem niezwykle efektywnym dla różnego rodzaju materiałów. Najbardziej popularne i typowe dla tego rodzaju obróbki są metale, tworzywa sztuczne oraz drewno.

Ze względu na powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu najbardziej powszechna jest obróbka metali, do której zaliczamy toczenie stali nierdzewnej, aluminium czy mosiądzu. Ten ostatni materiał wykorzystywany jest przede wszystkim podczas produkcji armatury, różnych nakrętek czy łączników.

Jakie części można produkować na tokarkach CNC

Podczas procesu toczenia powstaje szeroka gama elementów, które wykorzystywane są do produkcji szerokiej gamy artykułów, do których należą m.in.: wałki, kołki, bolce, śruby, rolki, dystanse izolacyjne, wtyki, złączki, łączniki, przekładki, podkładki, tuleje, tulejki, słupki, szpilki czy trzpienie. Ten rodzaj obróbki skrawaniem wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju detali i całych podzespołów. Dzięki możliwości toczenia rozmaitych materiałów, w tym aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej powstają produkty wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Zalety toczenia CNC w naszej firmie

Nasza firma oferuje usługi toczenia CNC, które opieramy na nowoczesnej technologii i wykorzystaniu najlepszych maszyn oraz narzędzi.

Zalety toczenia CNC w naszej firmie to przede wszystkim:

  • elastyczność;
  • dokładność i szybkość;
  • precyzja (podczas wytwarzania pojedynczych elementów, jak również całej ich serii);
  • skrócenie łańcucha produkcyjnego ;
  • minimalizacje błędów;
  • fachowe doradztwo;
  • możliwość produkcji mało i wielkoseryjnej.

Powodzenie procesu toczenia zależy od doświadczenia i wiedzy operatorów i programistów. Dlatego nasz zespół to wykwalifikowani w swoim fachu profesjonaliści.