Frezowanie CNC

Frezowanie jest jedną z podstawowych metod obróbki skrawaniem, która wykorzystuje urządzenia sterowane numerycznie, czyli frezarki cnc. Metoda umożliwia precyzyjną obróbkę wielu płaszczyzn, a także tworzenie kanalików, rowków czy otworów. Frezowanie cnc obejmuje frezowanie metalu, drewna, stali lub aluminium.

Na czym polega frezowanie CNC metalu

Obróbka skrawaniem przy wykorzystaniu metody frezowania polega na obróbce materiału poprzez jego skrawanie za pomocą specjalnych narzędzi zwanych frezami. Frezy obracają się wokół własnej osi z prędkością nawet do 24000 obrotów na minutę. W trakcie obrotu następuje również posuw takiego freza. Podczas ruchu, przy każdym obrocie freza zbierana jest niewielka część obrabianego materiału.

Frezowanie metalu umożliwia wycinanie materiału, wykonywanie otworów, dowolne dwuwymiarowe kształtowanie, a nawet tworzenie trójwymiarowych rzeźb.

Najważniejsze zalety frezowania CNC

Frezowanie cnc jest procesem, który w sposób znaczący skraca proces produkcyjny oraz gwarantuje jego większą elastyczność. Dzięki sterowaniu komputerowemu zminimalizowane są błędy operatora, co niewątpliwie zwiększa produktywność stanowiska. Metoda umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów z precyzyjną dokładnością. Istotną zaletą jest również jej uniwersalność. Frezowanie cnc umożliwia frezowanie metalu, drewna, stali lub frezowanie aluminium. Dzięki możliwości precyzyjnego określenia parametrów ograniczone zostaje zużycie materiału. Obróbka skrawaniem przy użyciu opisywanej metody zapewnia powtarzalność produktów, bez obniżenia jakości produkcji.

Na uwagę zasługuje również fakt, że frezowanie cnc jest metodą, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pracy na stanowisku.

Sposoby frezowania CNC

Frezowanie cnc można podzielić według trzech podstawowych kryteriów, które warunkują rozmieszczenie ostrza freza.

Pierwszym z kryteriów jest kryterium technologiczne, które wyróżnia:

  • frezowanie obwodowe – oś obrotu freza jest równoległa do obrabianej powierzchni;
  • frezowanie skośne – oś obrotu freza jest prostopadła do obrabianej powierzchni;
  • frezowanie skośne – oś obrotu freza jest pod innym kontem niż 0 i 90 stopni do powierzchni obrabianej;

Kolejne kryterium to kryterium konstrukcyjne. Tutaj wyszczególnić można:

  • frezowanie swobodne (jednostronne) – powstaje obrobiona jedna powierzchnia;
  • frezowanie pełne (trzystronne) – równolegle powstają trzy obrobione powierzchnie;
  • frezowanie niepełne (dwustronne) – powstają dwie obrobione powierzchnie.

Ostatnim kryterium jest kryterium kinematyczne, które wyróżnia:

  • frezowanie współbieżne – obrabiany przedmiot przesuwa się w tym samym kierunku co kierunek ruchu ostrza;
  • frezowanie przeciwbieżne – obrabiana przedmiot przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu ostrza.

Frezowanie CNC – zastosowanie, powtarzalność

Frezowanie cnc wykorzystywane jest w takich gałęziach przemysłu jak motoryzacja, automatyka, lotnictwo, a nawet medycyna. Rodzaj tej metody uzależniony jest od wielkości produkcji (produkcja masowa, seryjna czy jednostkowa). Metoda wykorzystywana jest między innymi do produkcji form wtryskowych, podzespołów maszyn, matryc i tłoczników oraz elementów wykorzystywanych do produkcji pojazdów.

Usługi frezowania CNC metalu w naszej firmie

Firma Jakubowski – Mechanika oferuje usługi frezowania cnc, które wykonujemy przy wykorzystaniu specjalistycznych oraz nowoczesnych maszyn cnc. Wykorzystując bogate doświadczenie oraz wiedzę zdobytą na przestrzeni lat podejmujemy się realizacji najbardziej skomplikowanych technicznie projektów, dostarczanych przez naszych klientów. Personel naszej firmy to zespół profesjonalistów, który jest gwarancją jakości naszych usług.

Frezowanie aluminium

Oferowane przez naszą firmę usługi frezowania cnc obejmują m.in. frezowanie aluminium.

Ze względu na właściwości aluminium, które jest wyjątkowo miękkie i plastyczne wymagany jest dobór odpowiednich frezów. Oprócz tego proces frezowania aluminium wymaga przestrzegania odpowiednich zasad, które umożliwią jego właściwą obróbkę oraz zapobiegną zmarnowaniu materiału.

Frezowanie stali nierdzewnej

Naszym klientom oferujemy frezowanie stali nierdzewnej, do którego używamy specjalistycznych narzędzi. Stal nierdzewna w porównaniu do stali stopowej wyróżnia tendencja do przylegania, umacniania oraz do niskiej przewodności cieplnej. Jest zatem materiałem wymagającym i skomplikowanym w obróbce. Aby zatem uzyskać zadowalające efekty w wyniku procesu obróbki skrawaniem należy przestrzegać odpowiednich zasad.

Frezowanie stali

Frezowanie cnc stali to proces, który polega na cięciu materiału w odpowiedni sposób przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Wykorzystywane w opisywanej metodzie frezy ustawia się w specjalny tryb obrotu, określa się ruch posuwowy oraz jego prędkość. Zastosowanie odpowiednich zasad (uzależnionych od właściwości obrabianej stali) powoduje, że obrabiany przedmiot zyskuje pożądany kształt oraz nacięcia.