Obróbka plastyczna metali na zimno
Obróbka plastyczna metali to nic innego, jak wywieranie na materiał nacisku przy użyciu specjalnych narzędzi. Siła nacisku jest na tyle duża, że obrabiany metal zmienia swój kształt, wymiar, a nawet strukturę. Uniemożliwia również powrót materiału do swojego kształtu i stanu pierwotnego. Powoduje to zmianę właściwości mechanicznych. Metodę wykorzystuje się w przede wszystkim w przemyśle oraz budownictwie. Wyróżniamy obróbkę metali na zimno, na ciepło i na gorąco.
Obróbka plastyczna metali na zimno wykonuje się w temperaturze otoczenia lub nieco wyższej. Najważniejsze, by proces ten odbywał się przy temperaturze poniżej temperatury rekrystalizacji metalu. Dzięki temu metal ma większą wytrzymałość i zmniejszają się jego właściwości plastyczne. Maszyny, które wykorzystuje się podczas tej metody to tokarki do metalu lub tokarki CNC do metalu.
Na czym polega obróbka metalu na zimno
Obróbka plastyczna metalu wykorzystywana jest do tego, aby nadać elementom odpowiedni kształt, ale również zmienić ich właściwości mechaniczne. Niezwykle skuteczną metodą jest obróbka plastyczna, która wykonywana jest poniżej warunków rekrystalizacji konkretnego surowca. Zdolność metali do odkształceń plastycznych jest bowiem zależna od ich krystalicznej budowy. Sama rekrystalizacja to proces, podczas którego odkształcony metal powraca do struktury krystalicznej oraz właściwości fizycznych sprzed obróbki plastycznej.
W wyniku obróbki metali na zimno otrzymujemy ulepszone właściwości mechaniczne metalu, jak jego wytrzymałość czy twardość. Zostają również obniżone jego zdolności do odkształcania się.
Rodzaje obróbki plastycznej metali
Wyróżniamy kilka rodzajów obróbki plastycznej metali na zimno. W zależności od sposobu odkształcenia dzielimy ją na:
- tłoczenie – kształt blachy zmieniany jest bez znaczącej zmiany jej grubości, zaliczyć można do tego: wyginanie, skręcanie, wywijanie, obciskanie czy wygniatanie
- ciągnienie – wykorzystując ciągnięcie zmniejsza się średnicę metalu i wydłuża go, metoda wykorzystywana jest przy produkcji prętów, rur czy drutów
- kucie – pożądany kształt uzyskuje się przez zgniatanie przy użyciu młota, kowarki lub przez nacisk prasy
- walcowanie/gięcie – zmiana krzywizny następuje dzięki gięciu, metoda wykorzystywana najczęściej do gięcia blach
Zalety obróbki metali na zimno
Obróbka plastyczna metali pozwala uzyskać pożądany kształt i określone właściwości materiału. Oprócz wymienionych, wyróżnić można też inne zalety metody, do których należą m.in.:
- oszczędność materiału
- zwiększenie wytrzymałości materiału
- obniżenie kosztów jednostkowych
- powstawanie produktów i półproduktów o drobnych rozmiarach, czego nie da się osiągnąć przy obróbce na gorąco
- uzyskanie lepszych właściwości mechanicznych i fizycznych obrabianego materiału
- czysta powierzchnia materiału, półproduktu, na którym wykonywane będą kolejne prace
- szybkość formowania
Profesjonalna obróbka metali na zimno – skontaktuj się z nami!
Nasza firma to zespół specjalistów z zakresu obróbki plastycznej metali. Klientom oferujemy fachowe doradztwo na każdym etapie współpracy. Dysponując wiedzą i doświadczeniem gwarantujemy wysoką jakość naszych usług. Pracujemy z wykorzystaniem sprzętu i maszyn najwyższej klasy, opartych na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Dostarczamy produkty, które w pełni zaspokajają oczekiwania klientów, jak również spełniają wymagania założeń projektowych.