Jak wygląda proces wyginanie blachy
Wyginanie blachy wykonuje się przy pomocy prasy krawędziowej lub walca. Urządzenia te wykorzystują ruch prostoliniowo – zwrotny lub obrotowy, dzięki któremu następuje zaginanie blachy.
Sam proces gięcia blachy można podzielić na trzy podstawowe etapy. Pierwszy z nich to tzw. gięcie blachy sprężyste, które jedynie delikatnie odkształca materiał, w sposób odwracalny. Podczas drugiego etapu następuje trwała zmiana kształtu. Docelowy, pożądany kształt otrzymuje się podczas trzeciego etapu, który nazywany jest dotłaczaniem. Na żadnym z etapów gięcia blach nie odchodzi do rozdzielenia metali.
Gięcie na prasie krawędziowej
Gięcie na prasie krawędziowej polega na umieszczeniu blach w matrycy i stopniowym ich odkształcaniu opuszczanym stemplem. Kąt odgniecenia zależny jest jedynie od prędkości opuszczania górnej części prasy. To jedna z metod obróbki metali, która oparta jest na nowoczesnej technologii CNC. Sprawdza się ona w przypadku założeń powtarzalności procesu.
Gięcie blachy na prasie krawędziowej charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji. Dzięki zastosowaniu tej metody obróbka metali jest przedsięwzięciem, które gwarantuje uzyskanie dużej serii identycznych elementów przy niewielkim koszcie jednostkowym. Wyginanie blachy przy pomocy prasy jest metodą uniwersalną, która doskonale sprawdzi się w przypadku cienkich, jak również grubszych blach.
Zaginanie blachy – możliwości
Cięcie i gięcie blachy to szereg działań, które wpływają na jej krzywiznę oraz nadają pożądany kształt i rozmiar. W zależności od tego, jakie będzie zastosowanie obrabianego elementu, to warto rozważyć odpowiednią, najbardziej optymalną metodę. Jej wybór uzależniony również będzie od właściwości plastycznych danego materiału oraz kształtu i rozmiaru, jaki chcemy uzyskać. Plastyczna obróbka metali znajduje zastosowanie w przemyśle mechanicznym, budownictwie czy architekturze. Wykorzystywana jest również w branży medycznej. Stała się elementem procesu produkcyjnego sprzętu medycznego oraz narzędzi chirurgicznych.
Usługi gięcia zyskują na popularności dzięki możliwości minimalizowania kosztów produkcyjnych. Gotowe elementy lub produkty wytwarzane są w krótkim czasie i ograniczone są do minimum straty materiału. Zredukowane zostało również ryzyko błędu ludzkiego, dzięki automatyzacji całego procesu.
Gięcie stali nierdzewnej
Stal nierdzewna znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jest materiałem niezwykle wytrzymałym, odpornym na korozję, działanie kwasów czy warunków atmosferycznych. Proces obróbki tego rodzaju stali wymaga wiedzy i doświadczenia, które zagwarantują osiągnięcie pożądanych efektów. Gięcie stali nierdzewnej wykonuje się przy zastosowaniu metod, narzędzi i technologii wykorzystywanych podczas gięcia innych rodzajów stali. Należy jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiednich narzędzi.
Gięcie blachy aluminiowej
Aluminium to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych, który jest niezwykle lekki i wytrzymały. Gięcie blachy aluminiowej przy zastosowaniu technologii CNC powoduje, że uzyskujemy materiał o dowolnym kształcie i określonej ilości załamań. Dodatkowo jego powierzchnia pozostaje bez zarysowań i fałdowań. Możliwe jest również cięcie aluminiowej blachy na wymiar.
Zapraszamy – profesjonalna obróbka blach oraz gięcie stali na prasie krawędziowej – Jakubowski Łódź.